И двата телефонни гиганта са съгласни, че Qualcomm е финансова тежест.
Qualcomm отдавна се радва на важна позиция в индустрията за смартфони: всички основни играчи разчитат на нея за компоненти за смартфони. Но два от най-големите производители на телефони в света – Samsung и Apple – правят стъпки, за да се дистанцират от Qualcomm.
Ще отнеме много време, преди и двете компании да са в състояние да произведат алтернативи, които са поне еквивалентни на предложенията на Qualcomm. Но дори задоволяването с несъвършени заместители изглежда като жизнеспособна бизнес стратегия, която и двете компании са заинтересовани да преследват.
Samsung има трудни отношения с Qualcomm от много дълго време. Телефоните на компанията често е трябвало да разчитат на процесорите Snapdragon на последните. За много фенове на Samsung е болезнен момент, че компанията продължава да продава телефони, оборудвани със собствени чипове Exynos на повечето пазари. Това е така, защото процесорите Snapdragon исторически са превъзхождали своите аналози Exynos всяка година.
С линията Samsung Galaxy S23 компанията трябваше да пусне всички телефони с процесори Snapdragon по целия свят. Потребителите извън няколкото избрани пазари, които винаги са получавали вариантите Snapdragon, питаха Samsung защо не могат да имат това всяка година. Samsung се върна към регионалното разделение с Galaxy S24, но след това трябваше да използва Snapdragon отново изключително за серията Galaxy S25.
Сега беше разкрито, че е почти гарантирано, че Samsung отново ще раздели предстоящите си флагмански телефони на версии Snapdragon и Exynos за различните региони. Компанията работи усилено по разработването на 2 nm чипсет Exynos 2600, който да захранва линията Galaxy S26. Но продължаващите проблеми с производителността означават, че Samsung вероятно ще използва Exynos само за европейския (и няколко други) пазар.
Това също показва, че Samsung все още е решена да премине изцяло към Exynos – решение, което аз подкрепям – и че Snapdragon остава заместител. Освен това, тази година Apple също взе пример от Samsung и дебютира със своя собствен клетъчен модем, чипът C1, на iPhone 16e. Този модем се разработва от години и след много неуспешни опити, Apple най-накрая успя да произведе компетентна алтернатива на чиповете на Qualcomm, които винаги е използвала.