Huawei подражава на Apple в разработването на процесорите, които захранват най-новия му смартфон, пробив, който ще помогне на китайската компания да намали зависимостта си от чуждестранни технологии, докато се сблъсква със санкциите на САЩ. Анализът на основния чип в смартфона Mate 60 Pro, който беше пуснат в края на миналия месец и веднага беше разпродаден, разкрива, че Huawei се присъедини към елитната група от големи технологични компании, способни да проектират свои собствени полупроводници.
Четири от осемте централни процесора в „системата на чип“ (SoC) на Mate 60 Pro разчитат изцяло на дизайн на Arm, британската компания, чиято чипова архитектура захранва 99 процента от смартфоните. Другите четири процесора са базирани на Arm, но имат собствен дизайн и адаптации на Huawei, според трима души, запознати с разработката на Mate и Geekerwan, китайска компания за тестване на технологии, която е разгледала по-отблизо основния чип.
Huawei се бори от 2019 г. под санкции, насочени към прекъсване на достъпа й до модерни чипове, оборудване и софтуер от САЩ за производство на 5G смартфони, принуждавайки я да се ориентира към продажбата на 4G джаджи и да се съсредоточи върху вътрешния си пазар. Въпреки че Huawei все още лицензира основните дизайни на Arm, неговият собствен бизнес за проектиране на чипове HiSilicon ги подобри, за да изгради свои собствени процесорни ядра върху Kirin 9000S SoC на Mate. Това ще му даде необходимата гъвкавост за производство на смартфони от висок клас въпреки ограниченията на американския контрол върху износа, казаха анализатори и хора от индустрията.
Kirin 9000S разполага също с графичен процесор и модул за невронна обработка, разработени от HiSilicon. Неговият предшественик, Kirin 9000 SoC, разчиташе изцяло на Arm за своите CPU и GPU. Развитието показва, че Huawei следва стратегия, подобна на инициативата Silicon на Apple. В продължение на повече от десетилетие Apple подобри основната архитектура на Arm, за да даде на своите iPhone и Mac конкурентно предимство в производителността.
Сложността, огромните разходи и оскъдните инженерни ресурси, включени в разработването на полупроводници, означават, че само няколко компании могат да възприемат такъв подход. Huawei може би е постигнал пробив, който му позволява да „има местен дизайн и да не разчита твърде много на чужди нации“, каза Дилън Пател, главен анализатор в консултантската фирма SemiAnalysis.
Може да поръчате смартфон на атрактивна цена от онлайн магазина на Мовен