Ако не включите самолетен режим по време на полет, самолетът ви няма да падне от небето, но може да подразните пилота.
Твърде много пътници вярват, че ако не включат самолетния режим на телефона си по време на полет, създават потенциално смъртоносна ситуация. След като всички пътници се качат на борда и вратите на самолета се затворят, всеки телефон на борда трябва да има активиран самолетен режим. Когато тази настройка е включена, радиостанциите на телефона се изключват, като по този начин се деактивират опции за свързване, като клетъчна връзка, Wi-Fi и Bluetooth. Някои ще ви кажат, че това се прави, за да се предотврати смущения в навигационните и комуникационните системи на самолета.
Въпреки че самолетът ви няма да падне от небето, има основателна причина да имате включен самолетен режим, докато летите.
Дори ако телефонът ви е в самолетен режим, ако полетът, на който пътувате, предлага Wi-Fi на пътниците, ще можете да го използвате. Носихте ли лични слушалки с Bluetooth? Ще можете да използвате и тях. Но има различни мнения за това какво ще се случи, ако не активирате самолетния режим, докато сте пътник на борда. Според Гари Кокс, пилот и инструктор по летене, който има 7000 летателни часа, ако забравите да включите самолетния режим и сте на борда, „нищо подобно“ няма да се случи.
Ветеран от американската армия, известен с псевдонима PerchPoint в TikTok, е съгласен, че ако не включите самолетния режим, телефонът ви няма да падне от небето. Съществува обаче възможността, ако само трима или четирима пътници се опитват да се свържат с клетъчна мрежа, радиовълните от тези телефони да попречат на радиовълните на слушалките, използвани в пилотската кабина за комуникация. PerchPoint сравнява смущенията, причинени от телефоните на пътниците, с бръмчене на комар и ги нарича „досадни“.
Това може да е голям проблем, ако времето или други проблеми ограничават видимостта на пилота. При такъв сценарий пилотът разчита на информация от земята, която му се предава през слушалките. Така че, ако смущенията от смартфони пречат на пилота да чуе инструкции от кулата, резултатът може да бъде катастрофален. FAA заявява, че използването на мобилни телефони е разрешено по време на полет само ако не засяга безопасността или комуникациите на самолета.
През 2013 г. FCC реши, че с новата технология, налична по това време, пътниците могат да използват телефоните си по време на полет, стига да е включен самолетен режим. Същата година CNN съобщи, че 33% от пътниците, с които е разговаряла, са оставили преносимо устройство включено, докато са били в самолет, без никакви последици за всички пътници, екипажа и самолета. CNN също така установи, че от 2003 до 2009 г. е имало само 29 случая, в които е имало съмнение, че мобилните телефони причиняват смущения по време на полет.
Пътниците в авиокомпаниите в Обединеното кралство и ЕС не са задължени да поставят телефоните си в самолетен режим, докато летят. Няколко авиокомпании в Европа позволяват на пътниците да изпращат текстови съобщения и да осъществяват повиквания по време на полет, тъй като от юни 2023 г. авиокомпаниите-членки на ЕС са принудени да оборудват самолетите си с „пикоклетка“. Това са преносими клетъчни кули.
Никой пътник в самолет не е бил в затвора, защото не е включил телефона си в самолетен режим
Въпреки че никой никога не е бил в затвора за неспазване на правилата относно използването на самолетен режим по време на полети, някои пътници са били глобявани, а поне един е бил изгонен от самолета, след като се е спорил със стюардеса през 2018 г. дали телефонът ѝ е в самолетен режим.