Напоследък TikTok имаше сериозни проблеми с няколко съдебни дела срещу него и правителствата, които го разглеждат внимателно. Сега Канада нареди на TikTok да спре дейността си в страната. Причината са предполагаеми неуточнени рискове за националната сигурност, които представляват компанията и нейната компания майка ByteDance.
Канадското правителство не е забранило TikTok (все още), но TikTok ще бъде принуден да „закрие“ целия бизнес в страната. Министърът на иновациите, науката и индустрията на Канада Франсоа-Филип Шампан заяви, че решението се основава на събраната информация и доказателства и на съвета на канадската общност за сигурност и разузнаване заедно с други правителствени партньори.
По-рано страната забрани приложението от официални правителствени устройства.
Говорител на TikTok каза, че компанията ще оспори заповедта на Канада. Говорителят посочи, че затварянето на канадските офиси на TikTok и унищожаването на стотици местни работни места не е в ничий интерес.
Въпреки това, предполагаемите „рискове за националната сигурност“ не са единствените причини, поради които TikTok е в горещи води напоследък. Платформата за социални медии сега е изправена пред няколко съдебни дела от различни щати в САЩ, които твърдят, че има лошо въздействие върху психичното здраве на младите потребители.
Но не само САЩ и Канада имат проблеми с TikTok. Наскоро съобщихме, че седем френски семейства сега дават TikTok в съда поради влошаване на физическото и психическото здраве на децата на седемте семейства, както се твърди, поради платформата за споделяне на видео.
TikTok обаче не е единствената платформа, която има проблеми поради въздействието си върху тийнейджърите. Instagram на Meta също в момента е изправен пред проверка относно ефектите си върху по-младите потребители.
Мисля, че е от абсолютно значение да защитим психическото благополучие на нашите младежи. Платформите за социални медии, въпреки че съществуват от доста време, са нещо ново в голямата схема на човешката история и ние трябва да гарантираме, че не са нездравословни и не причиняват вреди на най-уязвимите в нашето общество: децата .