Използването на лазер за холографски дисплеи е сложно и скъпо, което затруднява практическото възприемане и развитие. Вместо да използват два пространствени светлинни модулатора (SLM), които контролират вълновите фронтове на светлината и е методът, използван в предишни нелазерни системи, изследователите от Токийския университет са разработили система, която изисква само един SLM в комбинация със софтуерни алгоритми.
Намаляването на сложността по този начин означава, че съществуващите дисплеи, като тези на смартфоните, вече могат да се използват за създаване на холографско изображение. Otoya Shigematsu, един от изследователския екип, обяснява: „Ние изчисляваме холограми, като моделираме некохерентна светлина, излъчвана от екрана на мобилния телефон, и показваме холограмите съответно на iPhone и модулатор на пространствена светлина.“
Просто светлината от екрана на смартфона преминава през SLM, за да създаде множество нива на 3D изображението. Чрез моделиране на некохерентното разпространение на светлина от екрана, данните могат да се използват за създаване на алгоритъм, който координира светлината, излъчвана от LCD екрана със SLM.
С числените симулации, направени с изображение на пипер и мандрил, екипът премина към тест в реалния свят, за да види дали методът ще работи според очакванията. Шегемацу каза: „ …ние се тревожехме дали възпроизвеждането на двата слоя ще работи добре в действителни оптични експерименти, така че бяхме възхитени, когато мандрилът направи зрителен контакт с нас,“
Холографските дисплеи са технология, която може да предложи приложения в реалния свят в индустрии като медицина, прогнозиране на времето и военните, както и в творческите индустрии. Фактът, че вече е постигнат реален напредък, който може драстично да намали сложността и разходите, означава, че може би сега развитието може да се ускори, далеч от очевидната стагнация на развитието, която е настъпила в момента.
Може да поръчате смартфон на атрактивна цена от онлайн магазина на Мовен