Samsung и Xiaomi са две от най-големите марки смартфони на пазара. Въпреки това, технологичният сектор и по-специално смартфоните не са известни с устойчивост. Здравият разум предполага, че по-евтиният вариант би бил по-лош за околната среда, но вярно ли е това? Нека сравним Samsung срещу Xiaomi, за да разберем.
Предложенията за смартфони на Samsung и Xiaomi са относително сходни, което прави избора между двете труден. Те продават телефони в едни и същи ценови диапазони, всички базирани на версии на операционната система Android. Двете компании обаче не могат да бъдат по-различни. Xiaomi, основана през 2010 г., е новодошъл в технологичната индустрия с предни позиции на пазара на мобилни телефони. Междувременно Samsung е основана през 1939 г. и се превръща в международен гигант през 90-те години. Със сигурност не започна със смартфоните.
Мобилното подразделение на Samsung планира да премине към 100% възобновяема енергия до 2027 г. Освен това планира да подобри енергийната ефективност с 30% и да достигне нулеви отпадъци в депата. Освен енергоспестяването, Samsung Mobile планира да подобри производството си в две ключови области: материали и ремонт. Пластмасата в мобилните опаковки вече е намалена до 4%, с цел да достигне нула до 2025 г. Междувременно твърденията за устойчивост, свързани със смартфоните, са ограничени до водещата серия S. Не се знае много за Серия А, която представлява 60% от продажбите на телефони в Европа.
Най-общо казано, Samsung често е по-добър от своите конкуренти, когато става въпрос за ремонт. Но въпреки че компанията изглежда има солидна политика за ремонт, тя не винаги се прилага с еднакво качество. Все пак техните модели телефони са толкова популярни, че резервните части и сервизите са често срещани почти навсякъде.
Следвайки своята стратегия за 2021 г. за започване на намаляване на емисиите на парникови газове, Xiaomi обяви планове за намаляване на емисиите с 96% преди 2040 г. Дори преди това иска да намали емисиите със 70% до 2030 г. Всичко това е подчертано в удобен за потребителя отчет . Документът също така описва подробно как компанията планира да постигне тези цели, от надлежна проверка на доставчика до сертификати за добив на минерали.
Опаковката на Xiaomi изцяло изхвърля пластмасата, а нейните телефони намаляват консумацията на енергия с до 30% в ключови области. Много използвани материали се рециклират или използват по-малко замърсяващи алтернативи. Но отново, както в случая на Samsung, тези подобрения се случват предимно във водещите модели, с малко налична информация за това какво има в най-евтините телефони.
Може да поръчате смартфон Xiaomi на атрактивна цена от онлайн магазина на Мовен