Носим ги навсякъде, носим ги в леглото, в банята и за много хора те са първото нещо, което виждат сутрин – повече от 90% от света притежават или използват мобилен телефон и много от нас не могат да се справят без един. Но докато опасенията за здравето относно използването на телефони обикновено се фокусират върху разсейването, което те могат да причинят по време на шофиране, възможните ефекти от излагането на радиочестоти или колко пристрастяващи могат да бъдат те . Рискът от микробна инфекция на вашия телефон е много по-малко оценен – но е много реален.
Проучване от 2019 г. установи, че повечето хора в Обединеното кралство използват телефоните си в тоалетната. Така че не е изненадващо да открием, че проучванията показват, че нашите мобилни телефони са по-мръсни от тоалетните седалки . Даваме телефоните си на деца за игра (които не са много известни с хигиената си). Ние също ядем, докато използваме телефоните си и ги оставяме на всякакви (мръсни) повърхности. Всичко това може да прехвърли микроби в телефона ви заедно с хранителни депозити, които тези микроби да ядат.
Изчислено е, че хората докосват телефона си стотици , ако не и хиляди пъти на ден. И въпреки че много от нас мият ръцете си редовно, да речем, след ходене до тоалетна, готвене, чистене или градинарство, е много по-малко вероятно да обмислим да измием ръцете си, след като докоснем телефоните си . Но като се има предвид колко отвратителни и заразени с микроби могат да бъдат телефоните, може би е време да помислим повече за хигиената на мобилните телефони .
Изследванията установиха, че много патогени в телефоните често са резистентни към антибиотици, което означава, че не могат да бъдат лекувани с конвенционални лекарства. Това е тревожно, тъй като тези бактерии могат да причинят кожни, чревни и респираторни инфекции, които могат да бъдат животозастрашаващи. Изследванията също така установиха, че дори ако почистите телефона си с антибактериални кърпички или алкохол, той все още може да бъде повторно колонизиран от микроорганизми, което показва, че дезинфекцията трябва да бъде редовен процес.
Мисленето за това как боравите с телефона си също ще ви помогне да избегнете колонизирането му с микроби. Когато не сте вкъщи, дръжте телефона си в джоба или чантата си и използвайте хартиен списък за еднократна употреба със задачи, вместо постоянно да се допитвате до телефона си. Докосвайте телефона си с чисти ръце – измити със сапун и вода или дезинфекцирани с дезинфектант за ръце на алкохолна основа.