Редовната смяна на нашите телефони оказва влияние върху портфейлите ни и околната среда. Вместо това трябва да се грижим за тях, както за колите си.
Смартфонът не е толкова различен от автомобила. Когато родителите преценят, че децата им са достатъчно големи и отговорни, те могат да им позволят да си вземат едно. Има няколко начина да платите за него: директно закупуване, финансиране или лизинг. И подобно на автомобилите, моделите телефони са станали почти неразличими от година на година.
И все пак има една голяма разлика между колите и телефоните или поне в това как хората се отнасят към тях. Собствениците на автомобили занасят автомобила си в сервиз за обслужване и ремонт, ако е необходимо. Но когато нещо толкова основно — и евтино — като батерията на телефона започне да се влошава, хората обикновено сменят цялото устройство.
„Всеки знае, че гумите на колата ви се износват и трябва да ги смените“, каза Кайл Виенс, главен изпълнителен директор на iFixit, сайт, който публикува инструкции за ремонт на електроника. „Има психологическа заблуда да не се налага да правим поддръжка на електрониката, както правим с колите.“
В резултат на това средният период от време, през който хората притежават кола, преди да я сменят, около осем години, намалява продължителността на времето преди надграждане на телефона, около три години и половина. Но с известно внимание животът на един добър телефон може да се удължи до шест години.
Честата смяна на телефони струва скъпо на портфейлите ни, но още повече на околната среда. Производството на телефон, който се състои от най-малко 70 материала, е енергоемко и често се извършва в страни, където производството на електроенергия води до високи въглеродни емисии, според експерти по индустриален дизайн.
Оказва се, че има много изследвания в тази област. Някои елементи – като високата цена за извършване на някои ремонти – са извън нашия контрол. Но голяма причина е чисто поведенческа. Разбирането на психологията защо по подразбиране сменяме телефоните може да извърви дълъг път към промяна на навиците ни, за да спестим пари и да намалим потреблението си, казват учените.
Най-често срещаната причина за смяна на телефон е загуба на производителност, като например по-бавен софтуер или влошена батерия. Само 30 процента от тези, които казаха, че имат частично неизправен телефон (като батерия, която се изтощава бързо), казаха, че са обмисляли да го поправят.
Това убеждение, каза тя, е оформено от среда, която предизвиква желание за надграждане. Единият е маркетинговият тласък от страна на телефонните оператори, които изпращат имейли, напомнящи ви да замените стария си телефон срещу кредит за нов. Друг е натиск от връстници, тъй като приятели и колеги сменят телефоните си на всеки няколко години.
Може да поръчате смартфон на атрактивна цена от онлайн магазина на Мовен