Вече тествахме много вакуумни роботи в блога, повечето от тях вероятно нямат „хубаво“ име на продукта. Такова сложно име на продукта като „Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro+“ рядко се среща. Но има все повече модели, които можете да пуснете на пода у дома, докато вдигате краката си. Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro+ следва стъпките на обичания и все още отличен Mi Robot, макар и да показва възрастта си.
Докато първото поколение Mi Robot направи лазерната навигация популярна, едно нещо веднага се забелязва с Mop 2 Pro+: Лазерната навигация не е налична тук. Но може ли той все пак да наследи по-големия си брат? В крайна сметка, единият също е завъртял единия или другия винт и е дал на наследника, наред с други неща, функция за изтриване:
Дори Xiaomi да не продава самия вакуумен робот в тази страна, аз все още имам глобална версия с ЕС щепсел. Освен станция за зареждане, в обема на доставката са включени само резервоарът за вода и кърпата. Подложка за долната страна за предотвратяване на подуване на дървените подове след избърсване не е включена. По същия начин, резервните части за износващи се части се забелязват от липсата им. Някои от тях са включени в пакета от други производители – но разбира се, те не струват „на земята“.
Настройката не е голяма работа и се извършва за минути в добре познатото приложение Mi Home. Това вече беше споменато в много от нашите тестови доклади, поради което не искам да навлизам повече в него на този етап. Следователно трикове като интеграция на Alexa или свързване с други компоненти за интелигентен дом са логично на борда. Вълнуващо прозрение в процеса на настройка: Докато вакуумният робот все още е направен от Roborock за първото поколение на Mi Robot, сега той е производителят Dreame, който също е тясно свързан с Xiaomi . Горещата точка, която се отваря по време на настройката, предоставя решаващата улика тук.
Допълнителна бележка за настройка: Кабелът към зарядната станция не може да се постави в кутията. Смяната на по-къс кабел може да помогне тук, от моя страна имах проблеми с правилното съхранение на предоставения кабел зад зарядната станция поради неговата прекомерна дължина.
Специални характеристики на вакуумния робот? Навигира без лазер, но все пак не е „глупав“. Отгоре е инсталиран ToF сензор (Time of Flight), отпред е камерата с 3D VSLAM, известна от Roborock S6 MaxV , която се използва, наред с други неща, за откриване на препятствия. По принцип смукачката е усъвършенстван Dreame F9 . Въпреки това двойният екип от сензори трябва да бъде достъпен тук: навигацията е почти неразличима от тази с лазер, а картите също са точни.
Поради липсата на лазерната кула на върха, вакуумният робот е много плосък на 8,15 сантиметра – поне включително интелигентна навигация. Това означава, че плоските мебели не са проблем за Mop Pro 2+. Робот с лазер също почиства, когато стаята е тъмна. Това е неправилно тук в истинския смисъл на думата поради оптичната навигация. Това, което малко ме смути: Картирането очевидно е раздразнено от малки промени, като например преместен стол, така че роботът с удоволствие се връща на такива места, въпреки че вече е почистил района достатъчно.
Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro Plus може да поръчате на атрактивна цена от онлайн магазина на Мовен