Apple наскоро обяви пускането на своя iPhone , който идва с елегантни, нови функции. Дългоочакваното пускане на продукта беше последвано от милиони, които гледаха събитието на живо и в интернет форуми, блогове и в медиите.
Усещането ни за себе си се оформя, докато все още сме в утробата. Развитието на аза обаче се ускорява след раждането. Новороденото, преди всичко, се привързва към основния полагащ грижи, а по-късно и към нещата – придобивайки това, което се нарича „разширено аз“.
Водещият американски психолог от 20-ти век Уилям Джеймс беше сред първите, които се застъпиха за разширено Аз. В своите „Принципи на психологията“ Джеймс определя себе си като „сумата от всичко, което един мъж може да нарече свое, не само тялото и психическите си сили, но и дрехите и къщата му, жена му и децата му“. Загубата на това разширено аз, което може да включва пари или друг ценен предмет, както обясни той, може да доведе до чувство за голяма загуба. В ранното детство, например, бебетата и малките деца плачат, ако внезапно загубят залъгалката или любимата си мека играчка, предмети, които стават част от тяхното разширено Аз.
Телефоните, твърдя, играят подобна роля. Не е необичайно да изпитам внезапна поява на безпокойство, ако изпусна телефона си или не мога да го намеря. Според моя опит много хора се чувстват по същия начин. Това се отразява и в това колко често много от нас проверяват своите устройства.
Психологът Лари Розен и неговите колеги от Калифорнийския държавен университет установиха, че 51 процента от хората, родени през 80-те и 90-те години на миналия век, са изпитвали умерени до високи нива на тревожност, когато са били възпрепятствани да проверяват с устройствата си за повече от 15 минути. Интересното е, че процентът леко спада – до 42 процента – за родените между 1965 и 1979 година.
Държането на телефона има същия ефект, както когато родител гледа с любов детето си или когато двама влюбени се гледат в очите. По думите на изпълнителния директор на Apple Филип Шилер: iPhone X „научава кой сте“.
Теологическата рефлексия също подкрепя това, което научихме за допамина и окситоцина. Юдео-християнската традиция, например, идентифицира Бог като интимен Бог, който търси време за лице и създава грижовна среда.
Телефоните ни помагат да направим това. Правим снимки, манипулираме изображения, присъединяваме се към дискусии, подготвяме селфи и се свързваме с другите. Чрез изпращане на съобщения напред-назад ние сплитаме заедно разговор. Чрез търсене ние ставаме осведомени (дори и да ни липсва мъдрост). Така се присъединяваме към предци, които са рисували по стените на пещерите и са разказвали истории около огньове.
Можем да бъдем разочаровани, ако ограничим пространството и взаимоотношенията си до малките екрани.“ Имаме нужда от интимни отношения, където даваме и получаваме докосване, където гледаме в очите на някого. Имаме нужда и от пространства – някои ще бъдат онлайн – където могат да бъдат създадени дълбоки връзки , където можем да си починем, да играем и да открием.
Може да поръчате снартфон Apple на атрактивна цена от онлайн магазина на Мовен