Смартфоните, носимите устройства и други цифрови устройства са се превърнали в повсеместни помощници на паметта, съхраняващи безкрайно количество важна – и не толкова важна информация – от телефонни номера до рождени дни до напомняния за лекарства.
Но широкото използване на тези устройства доведе до опасения , че тези устройства могат да увредят нашата вътрешна памет. Ново изследване предполага, че това може да не е така, поне при специфичните обстоятелства, използвани по време на експериментите в изследването.
„Резултатите показват, че инструментите за външна памет работят. Далеч от това да причинява „дигитална деменция“, използването на устройство с външна памет може дори да подобри паметта ни за информация, която никога не сме запазвали“, каза в съобщение авторът на изследването Сам Гилбърт , доктор на науките, старши научен сътрудник в Института по когнитивна невронаука на Лондонския университетски колеж .
„Но трябва да внимаваме да архивираме най-важната информация“, добави той. „В противен случай, ако инструментът за памет се провали, можем да останем само с информация с по-ниска важност в собствената си памет.“
По време на тези игри на участниците се показваха номерирани кръгове на екрана и трябваше да ги плъзгат по ред на нарастване на номерата до долната, лявата или дясната страна на екрана. Нови кръгове се появиха, след като всеки кръг беше премахнат от дъската.
На определени кръгове беше присвоена ниска или висока стойност, както е посочено от това, че се появяват за кратко като сини или розови — преди да станат жълти като кръговете без стойност. Участниците спечелиха точки, като плъзнаха кръговете с ниска или висока стойност отстрани на екрана със съответния цвят.
Тъй като кръговете бяха преместени в цифров ред, участниците трябваше да запомнят – използвайки собствената си вътрешна памет – кои кръгове са с ниска или висока стойност, дори след като цветът се е променил на жълт.
По време на първия експеримент на някои участници беше позволено да задават напомняния на екрана за кръгове с ниска или висока стойност. Това е подобно на използването на смартфон или друго цифрово устройство за запомняне на информация за по-късно.
В новото проучване, когато на участниците беше позволено да използват напомняния, тяхната точност – или колко добре си спомнят кои кръгове имат ниска или висока стойност – се увеличи.
Изследователите предполагат, че това може да се дължи на факта, че след като хората са задали напомняне за кръг с висока стойност, те вече не трябва да го следят, използвайки вътрешната си памет. Това освобождава паметта им, за да запомнят кръгове с ниска стойност.
Може да поръчате смартфон на атрактивна цена от онлайн магазина на Мовен