В тези несигурни времена един от основните съвети е редовно да си мием ръцете. Това е много добре, но заедно с нас също се нуждаем от телефоните си повече от всякога за комуникация с изолирани приятели и с роднини, така че ние също трябва редовно да почистваме телефоните и другите си устройства.
Първото нещо, което трябва да се каже е, че много телефони имат покритие, устойчиво на пръстови отпечатъци (наречено олеофобно или маслоотблъскващо покритие). Не искате да използвате домакински почистващи препарати – като почистващ препарат за прозорци – тъй като това ще влоши това покритие. Абразивните почистващи препарати също могат да надраскат телефона ви.
Важно е да почистите петната, особено ако са причинени от нещо, което би оцветило и други вещи. Това включва, но очевидно не се ограничава до грим, лосиони за тяло или кремове, мастило, боя за коса или нещо подобно.
Така че, за да почистите телефона си:
- Изключете всички кабели, включително слушалките
- Използвайте мека, влажна кърпа. Ако имате кърпа, която се предлага с очила използвайте я, тя е идеално средство за почистване като го правите с кръгови движения.
- Ако трябва да почистите телефона допълнително, използвайте малко сапунена вода. Ако телефонът ви е водоустойчив, това не е проблем, но ако не е, бъдете внимателни и избягвайте отвори като USB-C или Lightning порт.
- За да изчистите още по-добре, използвайте антибактериална кърпа. Те се предлагат от в магазини за офис техника, дрогерии или в магазини / супермаркети за хранителни стоки. Но се уверете, че са без алкохол и амоняк.
- Ако имате влакна или друг пух в порта на телефона си, опитайте да го издухате. Използвайте сгъстен въздух само ако наистина е необходимо, защото много производители не го препоръчват, обаче често това може да бъде единственият вариант.
Кой докосва телефона ви?
Разбира се, че ще пипнете телефона си. Но какво да кажем за другите? Като се има предвид засилената нужда от хигиена в момента, препоръчваме ви да не оставяте децата или партньора си да докосват телефона ви – или поне да поддържат контакт до минимум – и колкото можете да се опитате да не използвате споделени устройства без да си миете ръцете след това.
И къде слагате телефона?
Очевидно носите телефона си в чанта или джоб и можете да направите нещо за това, като се уверите, че къде го поставяте на чисто място.
Но също така трябва да помислите къде го слагате, когато сте навън и на път – касата в магазина няма да е напълно чиста, когато го сложите, докато плащате, в кръчмата или в кафенето не е страхотно, докато срещнете приятел и нито едното място в автобуса или обществения транспорт като цяло не е достатъчно чисто. По принцип просто бъдете наясно какво правите с него.
Ами антибактериален калъф?
Някои калъфи имат антибактериални покрития върху тях – NueVue е една от компаниите, които произвеждат калъфи по тези линии за телефони iPhone, iPad и Samsung -калъфите на NueVue всъщност имат „антимикробна подложка от микрофибър“, предназначена да убива вредните бактерии по телефона ви. Tech21 ги произвежда и за много смартфони iPhone и Samsung Galaxy.