С нашумяването на т.н. „Черен петък“ в България се забеляза тенденциозно участие на множество магазини, жадни за свръх продажби. Истерията около тези дни често ни провокира да правим необмислени покупки. Много от купувачите вече предупреждават, че покупките по време на „Черния петък“ могат да бъдат подвеждащи. Това е така заради лансирането на стоки с прекалено завишени цени и рекламирането на продукти като по-евтини преди или след събитието. Причината за надуването на цените са „промоциите“ да станат по-привлекални за клиентите. Но това ли е начинът, се питат мнозина „опарени“ от несполучливите сделки.
Нещата, от които всеки трябва да внимава, са недействителни отстъпки, фалшив „Черен петък“ и реални отстъпки, но без печалба за потребителя. Анонсът за взривяващи намаления също може да се окаже капан, както и високите процентни намаления. Пример за това са магазините с високи проценти за намаление на витрините, но на етикетите не пише коя стока с колко е намалена. Тази практика е абсолютно забранена на търговците и нарушава правата на потребителите.
Друг нашумял трик е методът „намаление в намалението“. По тази схема се продават продукти с малко намаление като след това върху него наслагват друго намаление и накрая го обобщават в общ процент, който се оказва нереален.
Сред по-дребните капани в онлайн пазаруването през тези „черни“ дни са техническите грешки, чрез които търговците често се оправдават. Тези грешки са свързани с невъзможността да се предостави намалението или стоката. Най-важно за потребителите е да проучват откъде и от кого пазаруват, особено по време на тези дни. Защото точно по това време се възползват и много от истинските измамници, появили се за ден-два и после изчезнали безследно.
Относно правата на потребителите е много важно всеки от тях да се е информарил за своето участие. При интернет покупките не може да бъдат отнети правата на отказ от продукта, както и рекламиране на стока с дефект. Напоследък много магазини започнаха да продават и своите разопаковани, мострени или връщани стоки. От Комисията за защита на потребителите (КЗП) съветват преди пазаруване всеки да се запознае с условията на „Черния петък“. Нужно е да се сравнят предложенията с други, да се проверяват търговците и да се внимава за неизгодни условия. Не забравяйте, че при пазаруването в интернет имате право да върнете продукта в 14-дневен срок от деня на сделката. Това се отнася и за стоките с дефект.